Slnečná energia zo strechy do domu

Slnko v dome neznamená len svetlo ale aj teplo či energiu. Ako ich dostať do kotla alebo do elektrickej zásuvky? Cez solárne kolektory alebo fotovoltaické články.

Solárny kolektor

Je to zariadenie, ktoré slúži na premenu slnečnej energie na tepelnú. Slnko ohrieva čierny povrch kolektora, energia sa cez systém prenáša až do vášho kotla na ohrev vody alebo do vykurovacej sústavy.

Na trhu existuje viac značiek systémov aj zariadení, ktoré môžete využiť a budú vyhovovať vašim potrebám (napríklad veľkosť kotla a podobne).

Pri navrhovaní solárneho kolektora si treba zvážiť, čo konkrétne od neho očakávame. Hlavne koľko vody a ako rýchlo chcete zohrievať.

Treba brať do úvahy možnosti, ktoré vám vaša strecha ponuka, to znamená, akú plochu má strecha, na akú svetovú stranu je orientovaná a aké statické limity má strešná konštrukcia.

Čo zvládnu solárne kolektory? Najmä prípravu teplej vody, ohrev vody pre bazény i vykurovanie priestorov (dom, skleník).

Fotovoltaika

Ide o panely s fotovoltaickými článkami, ktoré premieňajú slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Hlavným parametrom týchto panelov je výkon - to znamená koľko energie je panel schopný vyprodukovať za určitý čas a pri určitých podmienkach.

A toto je jedna z nevýhod fotovoltaických panelov - treba nájsť ich správnu polohu i využitie v danom čase, keď majú najväčší výkon. Zväčša to totiž býva cez deň, keď je domácnosť prázdna.

V súčasnosti je však už dostatok techniky a technológii, ktoré umožňujú aktivity načasovať – napríklad, aby práčka prala v čase, keď zrovna nie ste doma a vaša elektráreň pracuje na plný výkon. V krajnom prípade možno použiť akumulátory, ktoré sa cez deň nabijú a slúžia vtedy, kedy to vy potrebujete.

Malá rodinná elektráreň na streche síce vyžaduje zvládnuť celý rad formalít, no mnohé domácnosti sa s ňou zžili natoľko, že dokážu upraviť svoj denný režim tak, aby ušetrili nezanedbateľné rodinné financie.

Je len otázkou času, kedy bude naša krajina podporovať zelené zdroje energií a ľudí, ktorí majú záujem o takéto zdroje tak, ako je to vo vyspelejších krajinách.

Každopádne sú fotovoltaické panely alternatívnym zdrojom energie, ktorý vám môže zabezpečiť nezávislosť.

Podstatne menej administratívy ako v minulosti majú takzvané malé zdroje, teda zdroje s inštalovaným výkonom elektriny do 10 kW výrobcom, ktorý je zároveň odberateľom elektriny v domácnosti a jeho ročná výroba elektriny nepresiahne 1,5 násobok 12-mesačnej skutočnej spotreby.

POZOR: Kým sa rozhodnete pre využívanie energie zo Slnka, treba uvážiť, či máte na streche miesto s dostatočne dlhou dobou slnečného svitu na to, aby sa vám investícia vrátila. Záleží na orientácii domu a aj na prípadných prekážkach v okolí.

Novinky


Domy sa nachádzajú v obci Borovce, približne 7 km od Piešťan. Zabezpečíme Vám kompletný hypotekárny servis vo vybraných bankách na Slovensku a dojednáme Vám individuálny prístup a podmienky.
viac informácií

Kontakt


Piešťanská cesta 412/48, Vrbové
0918 859 384
git@git.sk