Fasády

Nie nadarmo tento názov vznikol prekladom cudzieho slova "face". Fasáda je ozaj tvárou vášho domu, ktorej farbu a kvalitu spracovania si všimne každý pozornejší okoloidúci. Nezvyčajná fasáda je niečo ako popisné číslo vášho domu v ulici.

Metalické – tak ako ich označenie napovedá, ide o odolné fasády z kovov, napríklad z titánzinku a v súčasnosti sú módnym trendom. Klampiarske práce dávajú široké možnosti pre jej stvárnenie, patina na povrchu poskytuje nevšedný pohľad.

Omietané – najbežnejšie využívané. Existuje už celý rad omietok – bežných aj špeciálnych, ktoré sa v súčasnosti využívajú. Rovnako existuje aj viac postupov, ktoré možno na jednotlivé typy muriva použiť. Na našich stavbách prísne dodržiavame všetky predpísané postupy tak, aby vám omietka vydržala čo najdlhšie bez zmien.

Odvetrané – typ fasády, pri ktorej zostáva medzi zateplenou stenou a povrchom fasády vzduchová medzera. Okrem iného to napomáha udržiavaniu zdravej klímy v budove. V lete odvádza odvetraná fasáda prebytočné teplo a znižuje nároky na chladenie, v zime chráni pred vlhnutím izoláciu a odvádza vlhkosť otvormi mimo konštrukciu. Používa sa napríklad pri kamenných, tehlových či drevených, no aj iných obkladoch.

Zateplenie fasád

Legislatíva no aj každodenný život neustále zvyšujú nároky na energetickú efektívnosť stavieb. Hrúbka izolácie, ktorá sa odporúčala pred rokmi nestačí a preto je zatepľovanie témou súčasnosti pri bytových no aj rodinných domoch.

Zateplenie pomáha znížiť náklady na vykurovanie i klimatizáciu, zlepšuje zvukovoizolačné vlastnosti múrov, chráni nosnú konštrukciu. Pri starších domoch je prostriedkom na odstránenie nežiadúcich tepelných mostov, prasklín a podobne.

V zásade rozlišujeme dva základné spôsoby zateplenia – odvetraný a kontaktný zatepľovací systém. Označenie systém znamená, že výrobcovia už dodávajú na trh celý súbor výrobkov, ktoré k vypracovaniu zateplenia treba. Kľúčovým momentom je dôsledné dodržanie technologických postupov. Zamieňanie niektorých častí systému sa nemusí vyplatiť. Kontaktné zatepľovacie systémy využívajú ako izoláciu penový polystyrén alebo minerálnu vlnu.

Odvetraný zatepľovací systém - používa sa najčastejšie na veľkých komerčných budovách. Keďže je drahší, ako kontaktné zateplenie, na rodinných domoch ho vidno iba zriedkavo.

Systém sa skladá z tepelnej izolácie pripevnenej k obvodovému plášťu domu, paropriepustnej fólie, vzduchovej medzery, ktorou prúdi vzduch, nosnej konštrukcie a fasádneho obkladu. Odvetrané systémy vylučujú či minimalizujú dopady okolitého životného prostredia na konštrukciu domu.

Kontaktný zatepľovací systém – dáva sa na vonkajšiu stranu starých alebo nových stien či stropov nad otvorenými priestranstvami, medzi vrstvami nie je žiadna vzduchová medzera, používajú sa špeciálne lepidlá proti preniknutiu vody do izolácie, ktoré sa nanášajú na tepelnú izoláciu spolu s vystužujúcou sklotextilnou mriežkou. Tieto lepidlá sa po vytvrdnutí brúsia a penetrujú. Konečnou fázou je naťahovanie fasádnej omietky.

Najčastejšie sa používajú akrylátové, silikátové a silikónové lepidlá.

Pozor: zateplenie nezvyšuje stabilitu steny alebo stropu, na ktoré sa použili.


Pojmy

EPS = expandovaný (penový) polystyrén
Ide o produkt polymerácie styrénu, ktorý je speňovaný a narezaný do blokov. Pridávajú sa retardéry horenia pre zaistenie samozhášavosti.

Šedý polystyrén = najnovší typ EPS
Od bežného expandovaného polystyrénu líši vzhľadom a tepelno-izolačnými vlastnosťami. Pri porovnateľnej hrúbke má o 15 až 20 % lepší izolačný účinok. Zlepšenie bolo dosiahnuté pridaním uhlíkových nanočastíc (preto je šedý).

XPS = extrudovaný polystyrén
Využíva sa hlavne pre izoláciu sokla, základových dosiek alebo v skladbe striech s obráteným poradím vrstiev. Má uzavreté póry, je preto nenasiakavý. Je veľmi pevný, na druhej strane ho treba chrániť pred UV žiarením.

Minerálna vlna = kamenná alebo sklená vlna
Vyrába sa tavením hornín, najčastejšie čadiča alebo kremeňa, podľa východiskových surovín sa potom jedná o kamennú alebo sklenú vlnu. Do vlákien sú vstrekované spojivá, protiplesňové prísady a podobne. Po tepelnom vytvrdnutí a ochladení je materiál narezaný na potrebné rozmery, dodáva sa v rolkách alebo doskách. Materiál by nemal byť dlhodobo vystavovaný vlhku. Významnou prednosťou minerálnych tepelných izolácií je vysoká paropriepustnosť.

Novinky


Domy sa nachádzajú v obci Borovce, približne 7 km od Piešťan. Zabezpečíme Vám kompletný hypotekárny servis vo vybraných bankách na Slovensku a dojednáme Vám individuálny prístup a podmienky.
viac informácií

Kontakt


Piešťanská cesta 412/48, Vrbové
0918 859 384
git@git.sk